• 24 april, 2018

    Delbetänkande: Prioritera förebyggande arbete i socialtjänsten

    Det förebyggande arbetet behöver prioriteras inom socialtjänsten, det konstaterar Margareta Winberg, regeringens särskilda utredare som ser över socialtjänstlagen. I dag lämnade hon över ett delbetänkande om framtidens socialtjänst.

    delbetankande

    Margareta Winberg och Lena Hallengren vid dagens presskonferens. Foto: SKÄRMDUMP FRÅN REGERINGENS LIVESÄNDNING

    Just nu genomförs en översyn av socialtjänstlagen och vissa av socialtjänstens uppgifter. Översynen ska vara klar i december i år, men under tisdagen presenterades ett delbetänkande, Ju förr desto bättre – vägar till en förebyggande socialtjänst.

    Precis som titeln förtäljer fokuserar delbetänkandet på förebyggande insatser.

    – Att förebygga lönar sig, både ur ett ekonomiskt och mänskligt perspektiv. För professionen är det lönande eftersom de som arbetar med socialtjänsten kommer att få ett vidgat arbetsområde. De kommer att kunna utveckla och arbeta med all den kompetens som de har och har utbildat sig till, säger Margareta Winberg vid en presskonferens i dag.  

    Hon är regeringens särskilda utredare och lämnade i dag över delbetänkandet till barn-, äldre- och jämställdhetsminister Lena Hallengren.

    För att få till ett mer förebyggande perspektiv inom socialtjänsten behövs en kombination av olika åtgärder, både på samhälls-, grupp- och individnivå. Men det är ingen ”quick fix”, menar Margareta Winberg.  

    – Det är en stor omställning som handlar om att förebygga och inte bara reparera det som har gått fel. Det handlar om ett långsiktigt utvecklingsarbete, om en samordning inom kommunen men också en samordning på det politiska planet. Som det är i dag sitter socialnämnden ensam för sig själv, men om det ska bli en strukturell förändring på samhällsnivå så måste samordning upp på en högre politisk nivå.

    Margareta Winberg påpekade också att mycket av professionens tid i dag går till akuta händelser med många, tunga och långa utredningar – och att det har skett till priset av förebyggande arbete. 

    Text: Stina Loman, Akademikern. 

    Läs mer: 

    Margareta Winberg ser över socialtjänstlagen

    Akademikern

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    VARSEL

    Storvarsel på Ericsson – oklart vilka tjän...

    En stor personalminskning väntar på Ericsson i Sveri...

    16 januari, 2026

    VÄLFÄRDSBROTT

    Kritik: För hårda kontroller för att hitta...

    Kontrollutredningar vid misstänkta bidragsbrott bris...

    15 januari, 2026

    ÅTAL

    Hotade socialtjänsten – sju åtalas för dem...

    Sju personer åtalas för att ha hotat socialtjänsten ...

    15 januari, 2026

    POLITIK

    Demonstration mot barn i fängelse – ”...

    Protester mot regeringens förslag om sänkt straffbar...

    13 januari, 2026

    Läs även

    SOCIALTJÄNST

    Höga förväntningar på den nya socialtjänst...

    För att nya lagen ska få effekt krävs en organisator...

    19 november, 2025

    SOCIALTJÄNST

    Efterfrågar stöd på resan med ny socialtjä...

    Tydligare stöd och riktning behövs med nya socialtjä...

    17 november, 2025

    SOCIALTJÄNST

    Ministerns kommentar väcker ilska: ”Förlöj...

    Efter skjutningen i Gävle kritiserade socialtjänstmi...

    4 november, 2025

    ARBETSRÄTT

    Har socialsekreterarna kommit i skymundan ...

    Hur påverkas arbetsmiljön när socialtjänsten ska bli...

    28 oktober, 2025