• 5 maj, 2023
    AVTAL

    Avtal klart med Svenska kyrkan

    Ett drygt tvåårigt avtal är klart för de anställda i Svenska kyrkan. Avtalet kommer att underlätta för rekrytering av akademiker, säger Josefine Johansson från Akademikerförbundet SSR.

    Nytt avtal är klart för anställda i Svenska kyrkan.

    Foto: Annika Clemens

    – Jag är väldigt nöjd med att vi har kunnat komma överens med tanke på att vi fick varsla om konflikt förra året. I år har vi haft bra förhandlingar och kommit fram till ett avtal som jag tror att både vi och arbetsgivarsidan kan vara nöjda och stolta över, säger Josefine Johansson, ombudsman på Akademikerförbundet SSR.

    Avtalet innebär en bra löneutveckling i en osäker tid, enligt Josefine Johansson. Något som hon menar ger bättre möjligheter för Svenska kyrkan att både rekrytera och behålla akademiker.

    Akademikerförbundet SSR förhandlade tillsammans med Akavia för ytterligare tio fackförbund mot Svenska kyrkans arbetsgivarorganisation. Avtalet som de har slutit gäller i 25 månader och retroaktivt från den 1 april då det förra avtalet gick ut. Löneökningarna följer märket, men med en extra månad och landar på totalt 7,708 procent, 4,4 procent första året och 3,3 andra året.

    En extra höjning finns också med för lägerersättning då lönen först ska höjas med 10 procent innan det andra lönepåslagen läggs. Och det var ett skäl till att förhandlingarna drog ut på tiden, eftersom parterna måste förhålla sig till EU:s nya arbetstidsdirektiv.

    – Generellt har inte kyrkan dygnet-runt-verksamhet, men de har läger. Där hade vi yrkat på högre ersättningar och det fick vi igenom. Men det behövdes särskilda skrivningar så att vi följer arbetstidsdirektivet.

    För att få igenom sina yrkanden har Akademikerförbundet SSR gått med på att personalen får spara färre semesterdagar samt bättre förutsättningar för arbetsgivaren att planera sommarsemestrar.

    – Vi tycker också att det är viktigt att man tar ut sina semesterdagar så att man får återhämtning, så det är något som vi har fått ge men som vi också ser fördelar med, säger Josefine Johansson.

    Parterna har också kommit överens om att under avtalsperioden diskutera hur den psykosociala arbetsmiljön kan förbättras samt hur arbetsgivaren ska bli bättra på att anställa personer med annan bakgrund än svensk.

    Bland förbundets medlemmar i Svenska kyrkan finns präster, diakoner, handläggare och HR-specialister.

    Fakta / Avtalet för Svenska kyrkan

    • Avtalet gäller från 1 april 2023 till 30 april 2025.
    • Det innehåller löneökningar på totalt 7,708 procent.
    • Det innehåller också 25 procent högre ersättning för anställda som använder sin bil i tjänsten, samt 10 procent högre lägerersättning.
    Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    REPORTAGE

    Olika verkligheter möts i skolan

    Skolkurator Ida Johansson möter ungdomar på väg in i...

    24 januari, 2025

    EXPERTEN SVARAR

    Hur ska vi hinna när vi blir färre på jobbet?

    Ett antal hälso- och sjukvårdskuratorer sägs upp när...

    22 januari, 2025

    SPANING

    Admin till döds

    Trots kritik fortsätter den administrativa bördan at...

    21 januari, 2025

    ARBETSRÄTT

    Förbundet stämmer Kriminalvården för traka...

    En anställd på Kriminalvården anmälde trakasserier k...

    20 januari, 2025

    Läs även

    KRÖNIKA

    Fattiga röstar för mat på tallriken

    En klassisk fråga i valtider är: har du fått det bät...

    16 december, 2024

    BEMANNING

    Mer än var fjärde socialsekreterare lämnad...

    Att få stopp på den osunda personalomsättningen komm...

    10 december, 2024

    NYHET

    Socialsekreteraren som knivhöggs var ensam...

    Socialsekreteraren i Mellerud som överlevde en kniva...

    28 november, 2024

    EXPERTEN SVARAR

    Stress på jobbet – vilken hjälp har du rät...

    Har man rätt till arbetsanpassning även om man inte ...

    28 november, 2024