• 12 maj, 2025
    AVTAL

    Avtal i hamn för bemanningsanställda

    En del av utrymmet på 6,4 procent över två år sätts av till arbetstidsförkortning och avsättning till flexpension i nya avtalet mellan Akademikerförbunden och Kompetensföretagen.

    Arbetstidsförkortning och avsättning till flexpension ingår i det nya avtalet för bemanningsanställda.

    Foto: Getty

    Avtalsvärdet följer märket på 6,4 procent över två års tid i det nya avtalet mellan Almega Kompetensföretagen och Akademikerförbunden där Akademikerförbundet SSR ingår. De medlemmar som berörs av avtalet är framför allt bemanningsanställda, men även andra yrkesgrupper.

    Men av de 6,4 procenten går 5,5 till löneökning, 0.4 procent till flexpension och 0,5 procent till arbetstidsförkortning. Avtalet löper i två år och under 2025 ligger löneökningen på 3,0 procent och 2026 på 2,5 procent.

    Från 2026 får varje anställd rätt till förkortad arbetstid med en dag per år.

    Överenskommelsen om flexpension innebär att arbetsgivaren sätter av extra pengar till tjänstepensionen och ger den anställda möjlighet att gå ner i tid i slutet av arbetslivet. Enligt avtalet går 0,2 procent 2025 och lika mycket 2026 till flexpension.

    Mertid ersätts av övertid och det innebär att deltidsanställda får samma övertidsersättning som gäller för heltidsanställda.

    Avtal för Samhall också klart

    Ett nytt avtal för Akademikerförbundet SSR:s medlemmar på Samhall är också klart, även det som en del av samarbetet inom Akademikerförbunden. Ett tvåårigt avtal har träffats och lönerna ska ökas med minst i genomsnitt 3,1 procent under 2025 och 2,7 procent 2026. Avtalet är tvåårigt och även här avsätts 0,2 procent till flexpension varje år.

    Ett nytt system för arbetstidsförkortning införs. Tidigare 58,2 timmar per år blir nu sammanlagt 66 timmar per år, där 16 timmar läggs ut som två semesterdagar och övriga kvarstår som arbetskortning per timme. Även här ersätts mertid med övertid.

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    SACO

    Sofia Rydgren Stale blir ny Saco-ordförande

    Nu är det klart. Sofia Rydgren Stale valdes till ny ...

    13 november, 2025

    PORTRÄTT

    Utredaren som har konsten som helande kraft

    Mycket går på känsla och engagemanget har ett pris, ...

    13 november, 2025

    LIKABEHANDLING

    HR-direktören om ålderism: ”Politikerna må...

    "Det är avgörande att politiker och medier förs...

    11 november, 2025

    LÖN

    Så stort är lönegapet mellan kvinnor och män

    Löneskillnaden mellan kvinnor och män uppgick till 1...

    10 november, 2025

    Läs även

    DISKRIMINERING

    Akademikerförbundet SSR: ”Osedvanligt klum...

    De flesta fall av åldersdiskriminering är svåra att ...

    20 oktober, 2025

    ALKOHOLPOLICY

    Kartläggning: Så här ställer sig facken ti...

    Bör Saco ha nolltolerans mot alkohol? Och hur ställe...

    16 oktober, 2025

    SACO

    Hon föreslås ta över efter Göran Arrius

    Nu är det klart vem valberedningen nominerar till ny...

    15 oktober, 2025

    ARBETSRÄTT

    Gravida får rätt till full ersättning vid ...

    Möjligen tusentals gravida som stängdes av från arbe...

    15 oktober, 2025