• 19 december, 2024
    POLITIK

    Reagerar på kommunalrådets uttalande – ”Känns som att vi inte är välkomna”

    Om personalen i Skurups kommun skulle ha protesterat mot en lag om anmälningsplikt har de inte rätt värdegrund för att jobba där, sade kommunalrådet Johan Bolinder (M). Det har fått de anställda att reagera.

    Anne-Mie Göransson, ordförande i Akademikerförbundet SSR:s lokalförening i Skurup är kritisk till kommunalrådet Johan Bolinders uttalanden.

    – Han säger att vi inte skulle följa kommunens värdegrund. Men vi har vår etik som vi följer enligt vår värdegrund. Att vi har en vision i Skurup tycker inte jag går hand i hand med att vi ska anmäla papperslösa, säger Anne-Mie Göransson som jobbar som socialsekreterare och är ordförande i Akademikerförbundet SSR:s lokalförening i kommunen.

    – Jag har pratat med kollegor och med styrelsen och vår känsla är att vi inte är välkomna.

    Johan Bolinder (M) är kommunalråd i Skurup och svarade på frågan vad han tyckte om förslaget om anmälningsplikt och om de protester som har framförts. När Tidöpartierna ännu inte hade slagit fast att någon verksamhet skulle undantas, konstaterade han att förslaget som hade lagts fram var bra och att om medarbetare skulle protestera mot en eventuell lag skulle de inte ha rätt värdegrund för att jobba i Skurup.  Om eventuella protester sade han: ”… skulle det uppstå tycker jag att det belyser en brist i värdegrunden hos de här medarbetarna, i så fall, som skulle göra mig orolig för verksamheten”, sade han till Akademikerns reporter.

    – Jag förstår inte riktigt vad han menar när han säger så, säger Anne-Mie Göransson.

    – Om vi protesterar, skulle inte vi kunna säga ifrån kring vår arbetsroll? Får vi inte jobba här i Skurup då? För att vi tänker och tycker om detta och vill protestera. Lite så känns det. Han är min arbetsgivare och ska stå för min arbetsmiljö. Då handlar det om att lyssna på de anställda.

    Hans uttalande har lett till diskussioner bland personalen i socialtjänsten.

    – Jag tycker att han går emot vår profession. Vi ska göra vårt jobb, men det är inte vår uppgift att ange folk. Det skulle skapa ännu mer misstro mot socialtjänsten och färre skulle våga söka hjälp, säger Anne-Mie Göransson.

    Förslaget i sig riskerar att påverka tilliten till socialtjänsten, konstaterar hon vidare och är lättad över att Tidöpartierna nu har bestämt sig för att undanta socialtjänst, skola, vård och bibliotek.

    – Riskerar man att bli anmäld av socialtjänsten, ja då vänder man sig inte dit.

    Dessutom ser hon en fara i att hans sätt att uttrycka sig skrämmer bort nya medarbetare.

    – Det skulle det nog kunna göra. Om någon står och väljer mellan två kommuner, då kanske man väljer den med lite friare synsätt.

    Kommunalrådet: Protester mot anmälningsplikt visar ”brist i värdegrunden”

    Reporter Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    ARBETSRÄTT

    Facket: Godtyckliga säkerhetsklassningar d...

    Tjänster säkerhetsklassas slentrianmässigt, något so...

    13 maj, 2025

    AVTAL

    Avtal i hamn för bemanningsanställda

    En del av utrymmet på 6,4 procent över två år sätts ...

    12 maj, 2025

    ARBETSTID

    Delade meningar om kortare arbetstid

    Frågan om arbetstidsförkortning debatterades i riksd...

    8 maj, 2025

    ARBETSLÖSHET

    Arbetslösheten högst i Skåne

    Arbetslösheten fortsätter att öka i stora delar av l...

    6 maj, 2025

    Läs även

    POLITIK

    Sekretess mellan socialtjänst, skola och p...

    Uppgifter ska kunna delas mellan myndigheter för att...

    25 april, 2025

    ARBETSRÄTT

    Bara äldre fick sparken – är det ål...

    Uppsagd med hänvisning till en avtalsturlista – kan ...

    17 april, 2025

    POLITIK

    Kritik mot regeringens bristande jobbfokus

    Fackförbunden och flera andra instanser saknar fokus...

    15 april, 2025

    LÖN

    Satsning på jämställda löner

    Medlingsinstitutet ska i ett nytt uppdrag få med sig...

    3 april, 2025