• 28 maj, 2025
    STREJK

    Akademikerförbundet SSR varslar om strejk på Systembolaget

    Den 11 juni kan strejk bryta ut på Systembolaget efter att Svensk Handel avvisat fackets krav på löneökningar i nivå med industrins märke, kortare arbetstid samt övertidsersättning för deltidsanställda.

    Konflikt kan bryta ut på Systembolaget. Foto: Systembolaget

    Uppdatering den 4 juni: Strejken är avblåst, och parterna har kommit överens.

    Akademikerförbunden har för Akademikerförbundet SSR:s räkning under våren förhandlat med Svensk Handel om ett nytt kollektivavtal inom Systembolaget.

    Men trots långa och tuffa förhandlingar har man inte lyckats enas kring avtalsfrågorna, där kärnfrågorna är arbetstidsförkortning, löneökningar och att deltidsanställda får samma ersättning som heltidsanställda när de arbetar utanför ordinarie arbetstid.

    – Eftersom Systembolaget inom Svensk Handel är fortsatt ovilligt att hitta konstruktiva lösningar har Akademikerförbundet SSR tillsammans med Akademikerförbunden varslat om konflikt. En strejk är inget mål i sig, utan det är ett viktigt påtryckningsmedel som vi ibland behöver ta till när förhandlingarna låst sig, säger Markus Furuberg, förhandlingschef på Akademikerförbundet SSR, i ett pressmeddelande.

    Akademikerförbundet SSR:s medlemmar som berörs av strejkvarslet jobbar på Systembolagets huvudkontor i Stockholm. Om parterna inte lyckas komma överens bryter strejken ut den 11 juni kl. 08.00.

    Varslet mot Systembolaget

    • Akademikerförbundet SSR har sagt upp avtalen om löner och allmänna anställningsvillkor, bland annat innefattande avtalsvillkor om arbetstid, till upphörande den 4 juni 2025, och varslar samtidigt om konfliktåtgärder enligt följande:
    • Fullständig arbetsnedläggelse för Akademikerförbundet SSR:s medlemmar anställda på Systembolaget ABs huvudkontor med adress Kungsträdgårdsgatan 14, Stockholm. Samtidigt förklaras dessa arbetsuppgifter lagda i blockad.
    • Förbud mot inhyrning eller nyanställning i syfte att utföra blockerat arbete.

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    AVTAL

    Här är avtalskraven för akademiker i staten

    Mer semester, höjd avsättning till pension och ökat ...

    18 juni, 2025

    AVTAL

    Nytt avtal för akademiker i kyrkan

    Efter utdragna förhandlingar har parterna kommit öve...

    18 juni, 2025

    ALMEDALEN 2025

    Debatt om barn i fängelse i Almedalen

    Experter och politiker tar plats i paneler när Akade...

    17 juni, 2025

    POLITIK

    Förslaget: Nyanlända ska kvalificera sig t...

    Regeringen föreslår högre krav för nyanlända att ta ...

    17 juni, 2025

    Läs även

    BEREDSKAP

    Så jobbar vi i krigstider

    Den eviga fredens dvala tycks vara över. Men vart gå...

    5 juni, 2025

    STREJK

    Strejken på Systembolaget avblåst

    Fack och arbetsgivare har kommit överens om ett nytt...

    4 juni, 2025

    KRÖNIKA

    Utan tillit, inget försvar

    Nu är upprustning nödvändigt, men det kan aldrig var...

    4 juni, 2025

    Sis

    Saco-S: Krisen på Sis är hela samhällets kris

    Fortsatt platsbrist och larm om otrygg tillvaro för ...

    22 maj, 2025