• 5 september, 2024
    EKONOMI

    Akademikerförbundet SSR: ”Oansvarig politik när välfärden svälter”

    Regeringen presenterade på torsdagen ett nytt jobbskatteavdrag och sänkt skatt för pensionärer. Förslag som kommer kosta staten nästan 18 miljarder nästa år. ”Helt fel läge”, säger Simon Vinge, chefsekonom på Akademikerförbundet SSR.

    Inkomstskatten kommer att sänkas nästa år, det meddelade regeringen och SD under en pressträff på torsdagen. Foto: Regeringen.se

    Under en pressträff på torsdagen presenterade regeringen och Sverigedemokraterna sänkt skatt på arbete, pension och sparande i så kallade ISK-konton. Syftet är att få i gång ekonomin igen och gynna låg- och medelinkomsttagare. Akademikerförbundet SSR är dock kritisk till skattesänkningarna.

    Simon Vinge

    – Att sänka inkomstskatten samtidigt som välfärden är starkt eftersatt är orimligt. Det är helt fel läge, och gynnar dessutom främst en välbärgad övre medelklass som får stora rut-bidrag för exempelvis trädgårdsskötsel eller har rejäla värden på börsen – inte låg- och medelinkomsttagare. Regeringen gullar med dem som har pengar.

    Enligt regeringen kommer alla som tjänar över 16 000 kronor i månaden få sänkt skatt. I genomsnitt sänks skatten med nästan 2 600 kronor per person och år. Det innebär 216 kronor mer i plånboken varje månad.

    – Helt enkelt små skattesänkningar till en hög kostnad – det är inte värt det. I ett läge där välfärden svälter och det behövs väldigt mycket pengar inom offentlig sektor är det oansvarig politik att sänka skatterna.

    Vilka konsekvenser kan skattesänkningarna få? 

    – Sverige har inte råd att skära ner mer på skola, vård och omsorg. Inom offentlig sektor har vi sett varsel då staten inte kompenserat regioner, myndigheter och kommuner för kostnadschocken med den tillfälligt höga inflationen, och en eftersatt välfärd i allmänhet. Vi står inför en klimatomställning, det är krig i Ukraina, Natointräde, allmänt en orolig omvärld. I detta läge är det inte rimligt att minska statens intäkter.

    Regeringen vill även göra de första 150 000 kronorna man sparar på ett ISK-konto helt skattefria nästa år. Den skattefria nivån kommer sedan att öka till 300 000 kronor 2026.

    Budgeten ska presenteras i sin helhet den 19 september och har förhandlats fram av regeringspartierna tillsammans med Sverigedemokraterna.

    Reporter Therese Johansson

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    ARBETSRÄTT

    Bara äldre fick sparken – är det ål...

    Uppsagd med hänvisning till en avtalsturlista – kan ...

    17 april, 2025

    POLITIK

    Kritik mot regeringens bristande jobbfokus

    Fackförbunden och flera andra instanser saknar fokus...

    15 april, 2025

    ARBETSMARKNAD

    Stöd till Skellefteå efter Northvolt-krise...

    I ett nytt projekt ska Skellefteå få medel till omst...

    15 april, 2025

    STREJKVARSEL

    Flera förbund varslar om strejk – så bör d...

    Om andra fackförbund går ut i strejk ska medlemmar i...

    14 april, 2025

    Läs även

    AVTAL

    Markus Furuberg: ”Det blev nattmangl...

    Om framgångar och motgångar i förhandlingarna. Här ö...

    7 april, 2025

    AVTAL

    Tvåårigt avtal klart – 6,4 procent löneökn...

    Löneökningar, ökad lönespridning och ett första steg...

    7 april, 2025

    SKOLSKJUTNINGEN

    Efter tragedin på Campus Risbergska – fack...

    Två månader har gått sedan masskjutningen på Campus ...

    4 april, 2025

    LÖN

    Satsning på jämställda löner

    Medlingsinstitutet ska i ett nytt uppdrag få med sig...

    3 april, 2025